Yangın Tesisatı

Yangın Tesisatı

 

YANGIN TESİSATI NE İŞE YARAR, NEDEN ÖNEMLİDİR?

 

 

Olası bir yangın tehlikesi sırasında İtfaiyenin yangın bölgesine ulaşması zaman alabilmektedir. Bu süreç içerisinde, yangının büyümesinin engellenmesi, kontrol altında tutulması, lokal bir yangınsa tamamen söndürülmesi hayati derecede önemlidir.

Yangın tesisatı, yangın tehlikesinin başında bu risklerin önüne geçerek yangınlara müdahale eder. Ayrıca İtfaiye yangın mahalline geldiğinde ise yangını söndürmede destek sağlamaktadır.

 

YANGIN TESİSATI NERELERDE KULLANILIR?

 

 

İş merkezleri, okullar, AVM’ler, konutlar, fabrikalar ve benzeri toplu yaşam alanlarında yapılar büyüyüp karmaşıklaştıkça yangına karşı koruyucu ve önleyici tedbirlerin alınması zorunluluk haline gelmiştir.

Hemen her bina tipine yangın tesisatı kurulumu yapan İm Goup Yangın Söndürme, yangının hızlı büyüme tehlikesinin farkındalığıyla hem malzeme kalitesine hem işçiliğe özen göstermektedir.

Yangın tesisatları ile ilgili uzun yıllara dayanan tecrübemiz sektörde lider firmalardan biri olmamızda en önemli etkenlerdendir.

 

YANGIN TESİSATLARI İÇERİSİNDE NELER KULLANIYORUZ?

 

 

İm Group Yangın Söndürmenin yangın söndürme sistemlerinde su, köpük (Kimyasal ve mekanik köpük) , kuru toz, karbondioksit gazı gibi maddeler kullanılır.

Kuru Yangın Tesisatı ve Islak Yangın Tesisatı olmaz üzere 2 çeşit yangın tesisatı vardır.

Kuru Yangın Tesisatı: Bu tarz yangın tesisatlarında borular içerisinde su yoktur. Basınçlı hava yada azot mevcuttur. Yangın esnasında yangın tesisatının içi suyla dolar ve yangına müdahale edilir. Bu tarz Kuru Yangın Tesisatları sızıntı yada donma tehlikesi olan yapılarda yangın tesisatı olarak tercih edilir. Kuru yangın tesisatları yangın esnasında en fazla 4830 m² alana müdahale edebilir.

Islak Yangın Tesisatı: Islak Yangın Tesisatları, İçlerinde basınçlı su bulunan borulardan oluşur. Islak Yangın Tesisatları, donma yada sızdırma tehlikesi olmayan yapılarda tercih edilen yangın tesisatlarıdır. yüksek binalarda ve hacmi yaklaşık 4000 m²’ nin üzerindeki binalarda tercih edilir.

 

YANGIN TESİSATLARINDA HANGİ MALZEMELERİ KULLANIYORUZ, PROJELENDİRMEYİ NASIL YAPIYORUZ?

 

Yangın tesisatları galvanizli borular ya da siyah renkli çelik borular kullanılarak hazırlanır su tesisatlarından çok farklı olarak hazırlanan yangın tesisatları boruların düz ve mümkün olduğu kadar kısa olduğu hatlardır.

Yangın dolaplarında durum montajının kolay olması ve hemen ulaşılabilmesi önemlidir

Yangın tesisatı oluşturulurken yangın dolapları genelde merdiven boşluklarına ya da kapı girişlerine monte edilir

Yangın tesisatında oluşturan borular kendi ağırlıklarına bırakılmamalı kelepçeler ya da boru askıları ile sabitlenmelidir yangın tesisatındaki boruların içinde kesinlikle inşaat kalıntısı metal artı keten gibi parçaların kalmamasına dikkat edilmelidir bu parçalar yangın tesisatındaki boruları tıkayabilir.

 

YANGIN TESİSATI KURULUMUNDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

 

Bir yangın boruları 50 milimetre çapında daha küçük olmamalıdır

Yangın tesisatı proje de belirtildiği gibi döşenmelidir

Yangın dolabı kolay ulaşılabilir bir yere konmalı bunun için yukarıda da belirttiğimiz gibi merdiven boşlukları ya da kapı girişleri tercih edilmeli

Serpicileri şaşırtma tarzında eşit aralıklarla takmalısınız

Yangın tesisatındaki borular kısa ve düz olmalıdır

Yangın tesisatında ki yangın boruları daima sıva üstünden çekilmeli

Yangın tesisatındaki boruların içinde tıkanıklığı neden olacak parçalar kalmamalıdır

Yangın dolabı en uygun yükseklikte çabuk ulaşılabilir şekilde monte edilmeli ayrıca yangın tesisatının dolaplarının montajı duvar içine yapılmalıdır.